Arttu Alasaarela
Arttu Alasaarela
Juha Airas
Saatoimme nuorina purjehtia vuorokaudet ympäri. Avomerellä luotimme kompassiin. Määränpäätä lähestyessämme pyrimme löytämään satamaan johtavan valaistun väylän. Pimeässä sitä oli helppo navigoida; seurasimme vain tarkasti linjataulujen valoja. Ne ohjasivat veneemme erehtymättömästi ja turvallisesti satamaan.
Pietari kirjoittaa toisessa kirjeessään valosta. Hän vertaa sitä profeetallisiin kirjoituksiin eli Vanhan testamentin ennustuksiin. Hän kehotti kirjeessään Vähä-Aasian uskovaisia kiinnittämään katseensa ”kuin pimeässä loistavaan lamppuun” (2. Piet 1:19). Lampusta loistavaa valoa seuraten pääsee perille. Jumalan sana on tiellä opastajana.
Pietarin esittämä vertaus Jumalan sanasta valona ei ole uusi. Se esiintyy jo psalmeissa: ”Sinun sanasi on lamppu, joka valaisee askeleeni, se on valo minun matkallani” (Ps. 119:105). Apostoli opastaa nykypäivän ihmistä Raamatun tulkinnassa: kun selitämme pyhiä kirjoituksia, pyrimme selittämään tekstiä toisilla Raamatun kohdilla.
Pietarin viestille Jumalan sanan merkityksestä on selkeä perusteensa. Toinen Pietarin kirje Vähän-Aasian seurakunnille lienee kirjoitettu Rooman vankeuden aikana vuosina 65–68. Hän toteaa päiviensä päättyvän pian: ”Minä näet tiedän, että majani puretaan kohta” (2. Piet 1:14). Hän halusi, että uskovaiset pitäisivät mielessään asiat hänen lähtönsä jälkeen. Pietari tiesi, että Vähän-Aasian seurakuntiin oli tullut vääriä opettajia, jotka opettivat toisin kuin Raamattuun on kirjoitettu. Ilmestyskirjan mukaan jopa seurakuntien paimenet olivat väsyneet kilvoituksessaan, eivätkä jaksaneet taistella vääriä profeettoja vastaan (Ilm. 2:14, 20).
Pietari vakuutti uskovaisille, että Jeesus on Jumalan Poika ja Jumalan sana on edelleen totta. Hän rohkaisi heitä elämän vanhurskauteen, uskon mukaiseen ajalliseen elämään. Hän varoitti harhaopeista, jotka kiistävät tämän ja rohkaisevat syntiin.
Pietarin opetus on yhä ajankohtainen. Siionin keskelle pyrkii ajatuksia, jotka toisin kuin olemme tottuneet, eivät perustu enää Raamattuun. Tällaisissa neuvoissa on kyse harhasta. Uskonpuhdistaja Martti Luther toteaa: ”Jollet löydä siinä Jumalan sanaa, älä epäile sen olevan pelkkää pimeyttä. Älä myöskään tule rauhattomaksi, vaikka he sanovat, että heillä on Pyhä Henki. Kuinka heillä voisi olla Jumalan Henkeä, kun heillä ei ole Jumalan sanaa?” (Luther: Matkaevästä.)
Jumalan sana on muuttumaton. Se antaa turvan ja voimaa kaikkiin elämäntilanteisiin ja koettelemuksiinkin. Tämä sana kehottaa uskomaan evankeliumin. Luther kirjoittaa Pietaria mukaillen: ”Maailma ei ole muuta kuin pimeyden valtakunta. Tähän pimeyteen on Jumala sytyttänyt valon, evankeliumin. Sen valossa me näemme kulkea niin kauan kuin olemme maan päällä, kunnes kointähti koittaa ja päivä valkenee.” (Luther: Matkaevästä.)
Pietari kuoli Rooman keisari Neron kristittyihin kohdistuneissa vainoissa. Hän uskoi Raamatun olevan Jumalan ilmoitusta. Hän uskoi Jeesuksen Vapahtajakseen ja evankeliumin syntien anteeksi antamiseksi. Hän pääsi perille. Saman armon varassa olemme matkalla taivaaseen.
Blogit
Luetuimmat
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Joulun sanomaa Vanhan testamentin lupauksesta Jeesuksen syntymään. Yksinlauluja ja duettoja kitaran, jousikvartetin ja basso continuon säestyksellä sekä lauluyhtye- ja soitinmusiikkia.
Tämänvuotisen joululehden teemana on lupaus. Lehdessä käydään läpi sekä Jumalan lupauksia ihmisille että ihmisten lupauksia Jumalalle ja toisilleen.