Suomalaiset saavat pohjoisen kansana nauttia neljästä erilaisesta vuodenajasta. Vuodenkierto omalta osaltaan puhuu siitä, kuinka Jumala on elämän antaja. Hän antaa hyväksi näkemänsä ajan niin kasveille, eläimille kuin ihmisellekin. Näistä vain ihminen on Jumalan kuva ja sielullinen olento. Jumala loi ihmisen elämään yhteydessään. Maailma ja luomakunta ovat ihmisen ajallinen elinympäristö, mutta myös sille Jumala asetti alun ja lopun. Ihminen on kutsuttu huolehtimaan tästä asuinsijastaan, mutta ei siten, että alkaisi palvella luotua Luojan sijaan (Room. 1:25).
Kevään ja alkukesän kasvu, muuttolintujen paluu ja elinympäristöjen monimuotoisuus ihmetyttävät ja ihastuttavat. Moni toteaa, kuinka ”luonto on hoitanut hienosti” tämän moninaisuuden ja eliöiden keskinäiset riippuvuussuhteet. Synnin turmelema ihminen tahtoo tälle ihmeelle omalle järjelleen sopivan selityksen. Luonnon ja luomakunnan taustalla ei haluta nähdä Luojaa, Jumalaa. Heprealaiskirjeen kirjoittaja toteaa kuitenkin asian todellisen laidan: ”Uskon avulla me ymmärrämme, että maailmat on luotu Jumalan sanalla: näkyvä on syntynyt näkymättömästä” (Hepr. 11:3).
Keväinen luonto ja sen herääminen muistuttavat Jumalan uutta luovasta voimasta. Kevään lämpö, aurinko ja sade saavat kuolleelta näyttäneet puut, pensaat ja muut kasvit viheriöimään. Syksyllä maahan varisseet siemenet pitävät sisällään elämää, jotka kasvattavat uuden kasvin lähelle tai kauas emäkasvista. Jeesus puhuu vertauksessaan sinapinsiemestä, joka on ”pienin kaikista maailman siemenistä, mutta sen taimi nousee maasta ja kasvaa kaikista puutarhan kasveista suurimmaksi” (Mark. 4:31–32). Vaikka Jeesuksen vertauksen ydin ei ole kyseisen kasvin ominaisuuksissa, kertoo siemenen ihmeellisyys omaa kieltään Jumalan luomistyöstä.
Alkava kesä on kasvun ja tekemisen ohella levon aikaa. Koululaiset saavat levähtää lukuvuosien välissä ja työssäkäyvä nauttia kesälomastaan. Kesällä järjestetään monia suuria seuroja, joissa pysähdytään Jumalan sanan virvoittavan lähteen äärelle. Jeesuksen luota löytyvät lepo ja rauha, jotka anteeksiantamuksen evankeliumi tuo ihmisen sydämeen.
Blogit
Lukijan kuva
Luetuimmat
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Värityskirja kukkien ja perhosten ystäville. Värityskirjan paperi on hieman paksumpaa, joten väritystä voi kokeilla erilaisilla tekniikoilla.