Kauhavan Suviseurojen seurakenttä on avattu keskiviikkoaamuna, mutta alkuviikosta paikalle ovat saapuneet jo monet työvuoroissa ja vastuutehtävissä olevat. Kesän juhlahetkien ollessa käsillä seuravieraat lähestyvät aluetta jokainen omien odotustensa ja ajatustensa kera. Moni lähestyy innolla, joku ehkä pelokkain miettein. Suviseurojen 120-vuotiseen historiaan sisältyy valtava määrä erilaisia seurakokemuksia.
Seuratunnus “Herra, tässä on meidän hyvä olla” (Matt. 17:4) asettaa jokaisen seuravieraan pohtimaan omia tuntemuksiaan. Onko minulla hyvä olla Suviseuroissa, entä lähimmäiselläni? Millä tavalla minä vaikutan muihin osallistujiin? Ovatko käytökseni ja puheeni vahvistamassa seuratunnuksen viestiä turvallisesta levähdyspaikasta? Tunnus saa pohtimaan seurojen tarkoitusta ja sen toteutumista.
Uskovaisen suviseuravieraan turvallisen seurakokemuksen perustana on se, että tapahtumassa saarnataan tuttua Jumalan sanaa, Pyhän Hengen vaikuttamana. Lisäksi kokemukseen vaikuttaa tietoisuus siitä, että saa olla muutamia päiviä samalla tavalla uskovien joukossa, levätä ja virkistyä – uskoa vapaasti ja elää sen mukaisesti ilman painetta, jota moni kokee uskonsa vuoksi arkielämässä.
Vaikka seurojen puitteet ja seuravieraiden käytös olisivat moitteettomia, Jumalan sanan alla ei tunnu aina hyvältä olla. Sana voi myös sattua. Jumalan sanan julistukseen kuuluvat laki ja evankeliumi. Laki herättää synnintunnon; evankeliumi vapauttaa synnistä ja syyllisyydestä. Raamatun mukaan Jumalan sana on kaksiteräisen miekan kaltainen: “Sillä Jumalan sana on elävä ja voimallinen, ja terävämpi kuin joku kaksiteräinen miekka, ja tunkee lävitse, siihen asti kuin se sielun ja hengen erottaa, ja jäsenet ja ytimet, ja on ajatusten ja sydämen aivoitusten tuomari” (Hepr. 4:12).
Suviseurat kutsuvat kaikkia ennen muuta sanankuuloon, Jumalan sanan valoon. Tuo valo osoittaa synnin synniksi, mutta samalla se on lempeää armoauringon loistetta syntiselle ihmiselle. Suviseurasaarnat lupaavat: synnit saa uskoa anteeksi. Silloin seuravieras saa kokea Matteuksen evankeliumin sanat omakseen: tässä, Jumalan armohoidossa, on hyvä olla.
Blogit
Luetuimmat
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Värityskirja kukkien ja perhosten ystäville. Värityskirjan paperi on hieman paksumpaa, joten väritystä voi kokeilla erilaisilla tekniikoilla.