Keskiviikkoseurat ovat Tampereella etenkin nuorten ja nuorten perheiden suosiossa.
Helmi Kulmala
Keskiviikkoseurat ovat Tampereella etenkin nuorten ja nuorten perheiden suosiossa.
Helmi Kulmala
Päivi Seiko
Tampere
Tampereen rauhanyhdistys täyttyi arki-iltana nuorista ja turvallisesta evankeliumin saarnasta.
Keskiviikkona maaliskuun 25. päivän iltana Tampereen rauhanyhdistyksen seurasalin penkit täyttyivät nuorista aikuisista. Veli-Pekka Ottman pyysi alkurukouksessa seurasiunausta, toivon
näköaloja ja Jumalan rakkautta lämmittämään meidän usein kylmiä sydämiä. Puheen aiheeksi Ottman luki Roomalaiskirjeen 8. luvun alusta jakeet 1–4, jotka käsittelevät Hengen luomaa uutta
elämää.
Puhuja palautti mieleen, mitä Jumala sanoi käärmeelle syntiinlankeemuksen jälkeen: vaimon siemen polkee rikki käärmeen pään. Sanat olivat ensimmäinen evankeliumi. Se, mikä pahalle oli
kirouksen sana, oli ensimmäiselle ihmisparille ilosanoma.
– Evankeliumi on hyvä tuoksu niille, jotka uskovat, ja kuoleman tuoksu niille, jotka eivät usko. Sama evankeliumi vaikuttaa ihmisiin eri tavalla. Se joko parantaa tai pahentaa, Ottman totesi.
Usko sovitustyöhön pelastaa
Ottman kertoi olleensa maaliskuun alkupuolella pitämässä rippikoulua.
– Rippikoulu on itselle opettavainen kokemus. Kun oppitunnilla puhuin evankeliumista, yksi oppilas kysyi, mitä sana evankeliumi tarkoittaa.
Evankeliumi on kreikkaa ja tarkoittaa voiton sanomaa, ilosanomaa. Evankeliumin sisältönä on Jeesus Kristus. Usko on aina osallisuutta koko kolmiyhteiseen Jumalaan, sen omistamista, mitä
Kristus on tehnyt juuri minun vuokseni. Jeesus on kuollut meidän syntiemme tähden ja lunastanut meidät vapaiksi pahan vallasta: “Mikään kadotustuomio ei siis kohtaa niitä, jotka ovat Kristuksessa Jeesuksessa.” (Room. 8:1)
Kristuksen lunastustyön tähden pienet lapset ovat uskovaisia. He ovat yhteydessä Kristukseen ja kolmiyhteiseen Jumalaan, vaikka he eivät tiedäkään tuosta asiasta mitään.
Ihminen on syntinen
Jumalan laki on kymmenen käskyä tai niiden tiivistelmä, rakkauden kaksoiskäsky. Ihminen ei kykene lakia täyttämään, hän on perisynnin turmelema. Jumalan itsensä piti tulla syntisten ihmisten
kaltaiseksi sovittamaan synnit. Jeesus oli tosi Jumala ja tosi ihminen. Hän oli synnitön. Kristus kantoi synnin rangaistuksen ja täytti lain.
– Jumala on meidän vanhurskautemme. Evankeliumi lahjoittaa sen omaksemme. Omalta puoleltamme olemme syntisiä. Perisynti asuu meissä. Se voi tehdä uskon matkan raskaaksi.
Epäonnistumisten ja lankeemusten keskellä voi tulla ajatus, että miksi yrittää.
Ottman muistutti, että Hengen mukainen elämä on sitä, että ei luovuta uskosta oman syntisyyden takia. Vanhurskaus ei perustu siihen, miten onnistumme. Vanhurskaus perustuu ainoastaan Jumalan Poikaan.
Armo riittää
Paavali puhui pistimestä lihassaan. Hän pyysi Jumalalta, että pääsisi siitä. Jumala vastasi Paavalille: ”Minun armoni riittää sinulle. Voima tulee täydelliseksi heikkoudessa” (2. Kor. 12:9).
Tämä sama armo riittää meille, puhuja lupasi:
– Jokaiselle uskovaiselle annetaan Jumalan voima Hänen armossaan ja anteeksiantamuksessaan. Tänäänkin saamme samalla tavalla turvata tähän Jumalan armoon ja Jumalan voimaan. Siksi meille tänä iltana luvataan, että armosta saamme uskoa kaikki synnit anteeksi Jumalan Pojan pyhässä nimessä ja sovintoveressä.
Jumalan tahto on, että kaikki ihmiset pelastuisivat. Kristus tuli ihmiseksi, että syntisillä ihmisillä olisi iankaikkisen elämän toivo.
Blogit
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys