Jumaluse kolmas kuju on Püha Vaim, mis on Isa Jumala Vaim ja Jeesuse Kristuse Vaim. Kui Jeesus oli viimast korda jüngritega koos, tõotas Ta saada omadele Püha Vaimu võimuks ja lohutajaks (Jh 14: 26).
Püha Vaimu valamise pidu on nelipühapäev. Nelipühapäev on kolmas suur kristlik pidupäev lisaks jõuludele ja paasapühale. Paasapühast on viiskümmend päeva nelipühapäevani. Apostlite tegude raamatus kirjeldatakse, kuidas tulekeelte kombel laskus Püha Vaim Jeesuse omade peale, kui nad olid kogunenud nelipühapäeval (Ap 2: 1–4).
Paulus Jumala saadikuna
Apostel Paulus külastas Korintose kogudust teisel misjonireisil. Ta oli seal kokku umbes poolteist aastat. Nõnda sai kogudus Paulusele tuttavaks ja armsaks. Koguduses tekkis varsti jutt vaimust ja selle mõjust. Kõik jutt ja tegutsemine ei olnud siiski edasiviiv. Paulus pöördub oma kirjas koguduse poole ja tahab Jumala antud tarkusega oma vendi õpetada. Ta manitseb üksmeelsusele, hoiatab ebajumalate teenimise eest ja annab nõu Issanda õhtusöömaaja õige pidamise kohta. Ta räägib selgelt Püha Vaimu andidest ja nende tähendusest.
Püha Vaim mõjub koguduse seas. Selle jõust kuulutatakse evangeeliumi. Püha Vaimu vägi kaitseb koguduse liikmeid püsima õiges usus, Jumala lastena.
Ka Korintose Jumala laste hulgas olid Püha Vaimu annid ja mõju näha mitmel viisil: ”Aga igaühele antakse Vaimu avaldus ühiseks kasuks” (1Kr 12: 7). Andide abil teenitakse kogudust. Need on mõeldud kirgastama Kristuse lepitustööd, mitte oma positsiooni tõstmiseks või hooplemiseks. Need ei ole mitte ühegi koguduse liikme oma teene. Tähtis on kirja meeldetuletus: ”Aga kõike seda teeb üks ja sama Vaim, jagades igaühele eri osa, nõnda nagu tema tahab” (1Kr 12: 11).
Jumala Vaim ja antikristuse vaim
Meie maailma mõjutab lisaks Jumala Pühale Vaimule ka Jumala vastase vägi. See hingevaenlase vägi ahvatleb meid. Tihti tundub, et usklikud inimesed on tema eriline objekt. Johannes räägib oma kirjas antikristuse vaimust – vaimust, kes ei tunnista Jeesust (1 Jh 4: 2–3). Kirjas korintlastele avab Paulus kirka väljavaate. Ainult Jumala vaimu mõjutusest võib kõlada meie südamest ja huultelt usutunnistus: Jeesus on Issand.
Paulus tunneb Korintose koguduse liikmeid. Ta tuletab meelde seda, kuidas nende paganluse ajal ajas Jumala vastase vägi neid teenima tummi ebajumalaid. Selle asemel saab Jumala laps ka täna tunda end olevat kogu aeg Jumala koguduses Püha Vaimu elava kuulutuse ja väe hoiu all.
Armuannid ja ülesanded
Taevane Isa on jaganud mitmesuguseid armuande oma koguduse ühiseks hüveks. Neid on palju, vaim aga on ikka seesama. Samuti on teenimisülesandeid palju, aga Issand on seesama (1Kr 12: 4–5). Paulus kirjutas Rooma kristlastele: ”Aga meil on meile antud armu järgi erinevaid armuande: olgu prohvetliku kuulutamise and, mida kasutatagu usu mõõtu mööda; olgu teenimine, mis toimugu teenimisametis, olgu keegi õpetaja, siis toimigu ta õpetajaametis; olgu keegi hingehoidja, siiski toimigu ta hingehoidjaametis; kes teistele jagab, andku siira südamega; kes teist juhatab, olgu innukas; kes on hoolekandja, olgu oma ametis sõbralik” (Rm 12: 6–8).
Jumal on varustanud meid erisuguste andidega. Mõnele vennale või õele on antud oskus õpetada. Teisel on kuulaja ja julgustaja anded. Jumalasõna teenijad on varustatud erisuguste andidega. Ühele on antud eestpalvetaja anne, teisele oskus teenida praktiliste võimetega, näiteks majahalduse remondimehena või kokana. Kõiki koguduse liikmeid on vaja ühiseks hüveks ja evangeeliumi sõna edastamiseks (Ef 4: 12).
Jumala lastel on ka meie ajal palju ande. Nende andidega teeme Jumala riigi tööd, et võimalikult paljud võiksid leida armulise Jumala oma südamesse. Au töötegemise eest jääb andide andjale, Jumalale. Kõige tähtsam ja suurem and on igavene elu. Seda andi omandame armust, usu kaudu, tänu Kristuse lepitustööle.
Tekst: Juha Seppälä
Tõlge: Hannu Sulkala
Allikas: Siionin Lähetyslehti 9/2014
Tekstissä käsitellään seuraavaa raamatunkohtaa: 1 Kr 12: 1–11
Julkaistu vironkielisessä kieliliitteessä 6.5.2015.
Blogit
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys