JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Vieraskieliset / eesti

Puhkepäeva õnnistus

Siionin Lähetyslehti
Vieraskieliset / eesti
29.12.2014 13.24

Juttua muokattu:

1.1. 23:50
2020010123500120141229132400

Ini­me­ne va­jab puh­kust. Ju­mal kin­kis ini­me­se­le puh­ke­pä­e­va õnnis­tu­seks ja rõõmuks. Käsu „Sa pead püha­pä­e­va pühit­se­ma” kõige täht­sam sõnum on hin­ga­mis­pä­e­va pühit­se­mi­ne. Saa­me hin­getõm­be­ae­ga ar­gie­lu kii­rus­ta­mi­sest ja ra­hu­ne­da, et kuu­la­ta Ju­ma­la sõna.

Ju­ma­la õnnis­ta­tud ja pühit­se­tud hin­ga­mis­pä­ev on täh­tis. Siis­ki võib sel­le mõte meil va­hel mee­lest min­na. Iis­ra­e­li rah­vas­ki unus­tas sel­le. Sel­le­pä­rast tuli Ju­ma­lal tu­le­ta­da meel­de kol­man­dat käs­ku (2Ms 20:8).

Kä­sus „Sa pead püha­pä­e­va pühit­se­ma” on kaks osa: puh­ka­mi­ne ja pühit­se­mi­ne. Kumb­ki, sel­lest õi­gel kom­bel aru saa­des, si­sal­dab Ju­ma­la õnnis­tust. Puh­ka­mi­ne on osa õnnis­tu­sest aja­li­ses mõttes ja väl­ti­ma­tu, et eda­si jõuda. Püha­pä­e­va õige pühit­se­mi­ne si­sal­dab iga­vest õnnis­tust, sest see ju­hib meid Ju­ma­la sõna juur­de. Sel­les on ter­ve puh­ke­pä­e­va tuum: Ju­ma­la sõna pühaks pi­da­mi­ne igal pä­e­val. Püha­pä­ev on an­tud ini­me­se ja­oks, see on Ju­ma­la and mei­le õnnis­tu­seks ja rõõmuks.

Hin­ga­mi­se õnnis­tus

Puh­ke­pä­ev kuu­lub Ju­ma­la loo­mis­töös­se: meid on loo­dud nii, et me liht­salt va­ja­me puh­ka­mist. „Kuue pä­e­va­ga tegi Is­sand ta­e­va ja maa, mere ja kõik, mis neis on, ja ta hin­gas seits­men­dal pä­e­val: see­pä­rast Is­sand õnnis­tas hin­ga­mis­pä­e­va ja pühit­ses sel­le” (2Ms 20:11).

Ihu ja meel saa­vad ko­su­tust pu­ha­tes. On hea pe­a­tu­da ja mõtel­da jä­re­le, mil­li­sed as­jad on koor­maks. Kas oleks põhjust nen­dest puh­ke­pä­e­val loo­bu­da, et mei­le jääks ae­ga ka te­ge­li­kult puh­ka­mi­seks? Väl­jas ole­mi­ne ja loo­du­ses lii­ku­mi­ne on ter­vik­lik ihu ja mee­le puh­ka­mi­ne. Puh­ke­pä­ev on ka võrratu või­ma­lus ol­la koos oma pe­re­kon­na­ga, kui ei ole vaja kii­rus­ta­da.

Saa­me Ju­ma­la loal ja kä­sul ol­la ühe pä­e­va tööd te­ge­ma­ta. Va­hest nõuab see meilt ka usal­dust Ta­e­va­se Isa hoo­li­mi­se suh­tes. Kas kuue pä­e­va pik­ku­ne töö­pa­nus on pii­sav? „Kuus pä­e­va tee tööd, aga seits­men­dal pä­e­val puh­ka! Ka künni- ja lõi­ku­sa­jal pea puh­kust” (2Ms 34:21). Siin­gi si­sal­dub kind­lalt Loo­ja sügav tar­kus.

Ju­ma­la kä­sud muu­tu­vad siis­ki hõlpsalt keel­du­deks, käs­ku­de ja nen­de jär­gi­mi­se val­va­mi­seks. Kas seda või seda to­hib teha püha­pä­e­val? Jee­su­se ajal te­gid ka va­ri­se­rid Ju­ma­la an­tud püha­pä­e­vast vale kom­bel se­a­du­se. Nad te­gid ni­me­kir­ju hin­ga­mis­pä­e­val kee­la­tud as­ja­dest. Nen­dest sai pää­se­mi­se tin­gi­mus. Evan­gee­liu­mid ju­tus­ta­vad, et Jee­sus pidi va­ri­se­ri­de­ga mitu kor­da vaid­le­ma sa­ba­tikü­si­mu­se tee­mal. Eri­ne­vad sei­su­ko­had olid sel­ged. Jee­su­se­le oli sa­bat­ki evan­gee­lium: hea sõnum ja kin­gi­tus Ju­ma­lalt. Jee­sus ütles nei­le: „Hin­ga­mis­pä­ev on se­a­tud ini­me­se ja­oks, mit­te ini­me­ne hin­ga­mis­pä­e­va ja­oks” (Mk 2:27). Puh­ke­pä­e­val­gi on lu­ba­tud teha head. Sa­mu­ti on ka lu­ba­tud nau­ti­da puh­ke­pä­e­va.

Ju­ma­la s õna ja iga­ve­ne õnnis­tus

Ka­he­o­sa­li­se käsu täht­saim sõnum on püha­pä­e­va pühit­se­mi­ne. Lau­pä­e­vaõh­tul ka­jav ki­ri­ku­kel­la­de hääl tu­le­tab mei­le meel­de kol­man­dat käs­ku, püha­pä­e­va al­ga­mist ja sel­le pühit­se­mist. Lut­her tõdes Suu­res Ka­te­kis­mu­ses, et püha­pä­ev ei vaja omalt poolt min­git pühit­se­mist. See on loo­dud pühaks. Ju­mal ta­hab ome­ti, et me pe­ak­si­me seda pühaks. Mis see siis tä­hen­dab? Lut­her se­le­tab kol­man­dat käs­ku: „Meie pe­a­me Ju­ma­lat kart­ma ja ar­mas­ta­ma nii, et me jut­lust ja Ju­ma­la sõna ei põlga, vaid et me seda pühaks pe­a­me ning heal mee­lel kuu­la­me ja õpime.”

Püha­pä­ev, Jee­su­se ülest­õus­mi­se päev ja krist­las­te pühit­se­tud päev, on eelk­õi­ke Ju­ma­la sõna päev. Ju­ma­la sõna kuu­la­mi­ne ja lu­ge­mi­ne kan­na­vad mei­le eda­si seda iga­vest õnnis­tust, mil­le na­jal on meie elu ja surm. Püha Vai­mu vä­e­ga kuu­lu­ta­tud evan­gee­lium rää­gib Kris­tu­sest. See kin­gib tema oma kuu­la­ja­le, pu­has­tab südame usu­ga ja an­nab väge.

Pii­bel ju­tus­tab, et Jee­sus läks sa­ba­ti ajal süna­goo­gi oma kom­be jär­gi. Jee­sus näi­tas mei­le ees­ku­ju: Ta pühit­ses püha­pä­e­va, min­nes kuu­la­ma sõna. Ka alg­ko­gu­du­se krist­la­sed ko­gu­ne­sid püha­pä­e­va­se­le ju­ma­la­tee­nis­tu­se­le kor­ra­pä­ra­selt. Apost­li­te te­gu­des ju­tus­ta­tak­se: „Aga ne­mad püsi­sid apost­li­te õpe­tu­ses ja osa­du­ses, lei­va­murd­mi­ses ja pal­ve­tes” (Ap 2:42).

Ju­mal tee­nib oma sõna ja sak­ra­men­ti­de­ga. Sa­bat on ka sel­les mõttes ini­me­se ja­oks. Meid tee­ni­tak­se, sel­les on tõe­li­ne puh­ke­koht, oa­as. Ilus ki­ri­ku­ruum, las­te hää­led ko­gu­du­se saa­lis, kõval hää­lel laul­mi­ne ja Piib­li iga­ve­ne sõnum loo­vad püha vaim­sust ja tee­vad puh­ke­pä­e­vast ka pe­o­pä­e­va. Ka usuü­hen­du­se lä­bie­la­mi­ne kok­ku­tu­le­ku­tel, ju­ma­la­tee­nis­tus­tel ja usk­li­ke koh­tu­mis­tel tun­dub õnnis­tu­se­na ja vä­eand­ja­na. Ju­ma­last voo­lab puh­ke­pä­e­va õnnis­tus meie el­lu puh­ku­se ja eelk­õi­ge Ju­ma­la sõna läbi.

Ta­e­va­ne Isa on tõo­ta­nud oma sõnas, et usk­li­kud saa­vad kord vee­ta õi­get, täi­e­lik­ku puh­ke­pä­e­va. „Nii on siis Ju­ma­la rah­va hin­ga­mi­sa­eg al­les ees, sest kes lä­heb tema hin­ga­mis­se, see hin­gab ka ise oma te­gu­dest, nii nagu Ju­mal oma te­gu­dest. Ol­gem siis aga­rad sis­se mi­ne­ma sel­les­se hin­ga­mis­se, et kee­gi ei lan­geks sel­le sama sõna­kuul­ma­tu­se ees­ku­jul” (Hb 4:9–11).

Tekst: Al­bert Ha­lo­nen

Tõlge: J. K.

Al­li­kas: SRK aas­ta­raa­mat Ajan­koh­tais­ta 2013 / Siu­naus

Jul­kais­tu vi­ron­kie­li­ses­sä kie­li­liit­tees­sä 11/2014.