Ligimese austamine on väärtus, mida me näeme argielus. See tuleb välja meie kõnes, arvamustes, tegudes ja suhtumises ligimestesse, ülemustesse, ametnikesse, valitsusse ja ühistesse asjadesse. Praegu räägitakse palju austuse puudumisest. Vahetevahel tundub, et austamine on madalseisus. See teeb muret paljudele, kes teevad kasvatustööd.
Ka paljud ühiskondlikud muutused toovad vestlusse asju, mis äratavad võib-olla tugevaid emotsioone ja lahkhelisid. Raha võimu tagajärjed on üha selgemalt näha meie ühiskonnas, kui vaestele jääb halvem koht ja rikkad koguvad varandust. Kelle huvides on majanduslikud eesmärgid ja kõva võitlus? Mis tähendab meie ajal teenimine, kus inimene astub teise inimese kõrvale, et teda aidata? Kas me paneme tähele abivajajaid?
Sõna diakoonia on kreeka keelest ja tähendab teenindust, teenimist. Diakoonia on kristlikul usul ja armastusel põhinev teenimine. See põhineb Piibli õpetustel ligimese-armastusest ning nagu algkirikus oli kombeks, vaeste eest hoolitsemisel. Diakoonia juures on armastus, tahe teenida ja aidata. See otsib üles inimeste häda ja kannatused, leevendab ja kõrvaldab need. Diakoonia püüab äratada ka ühiskondlikku ja rahvus- vahelist vastutustunnet.
Elamine demokraatlikus ühiskonnas, kus inimväärikust austatakse, pole iseenesestmõistetav. Seda võime kuulda tihti teabevahendite kaudu maailma eri nurkadest. Kas peatume mõtlema selle tähenduse üle enda elus?
Piibel annab nõu: „Kui võimalik, niipalju kui oleneb teist, pidage rahu kõigi inimestega!” (Rm 12:18). Kuigi me ei mõtle kõikidest asjadest ühtmoodi, saame siiski inimestena austada üksteist ja vestelda avameelselt oma ligimestega. See lisab usaldust ja tagab rahu.
Peame rahu tihtipeale üksnes sõja, vägivalla ja mahasurumise puudumiseks. See on mõistena siiski märksa laiem. Vanas Testamendis esinev heebreakeelne rahu tähendav sõna šalom ja Uue Testamendi kreekakeelses algtekstis esinev sõna έιρηνη eireenee tähendavad ka puutumatust, heaolu, tervist ja rahusoovi. Paulus nendib rahu üheks Vaimu viljaks (Gl 5:22).
Kristlane ei tegutse Jumala tahtmise järgi sunniviisil, vastumeelselt ega palga ootel. Jeesus õpetas: „Aga suurim teie seast olgu teie teenija!” (Mt 23:11). Siiski ei saa inimene päästetuks tegudega, vaid usuga Kristusesse, mis ilmneb armastuse tegudes. Paulus kirjutab: „Sest Kristuses Jeesuses ei maksa ümberlõikamine ega ümberlõikamatus, vaid usk, mis on tegev armastuse läbi.” (Gl 5:6) See on Jeesuse õpetuslaste tundemärk
(Jh 13:35).
Tekst: Olli Lohi
Tõlge: A. S.
Allikas: Siionin Lähetyslehti 3/2014
Julkaistu vironkielisessä kieliliitteessä 11/2014.
Blogit
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys