Jeesus ütles: ”Kas te ei ole lugenud, et loomise algul tegi Looja inimese meheks ja naiseks ja ütles: Seepärast jätab mees oma isa ja ema ning hoiab oma naise poole ja need kaks saavad üheks. Nõnda ei ole nad enam kaks, vaid üks liha. Mis nüüd Jumal on ühte pannud, seda ärgu inimene lahutagu!” (Mt 19:46.)
Abielusse Jumala õnnistatud
Abielu on Jumala püha loomekord, loomulik ja ilus asi. Jumal seadis abielu selleks, et mehel ja naisel oleks hea olla. Abielu on tähtis ka organiseerunud kooselu seisukohalt, sest abielupered on ühiskonna põhirakukesed.
Sest et küsimus on tähtsast asjast, abielu tuleb rajada ja õnnistada Jumala sõna ja palvega. Jumal laulatas Eeva ja Aadama ühte, ja nii tahab ta veelgi abielupaarid ühte panna.
Abielu on mehe ja naise vabatahtlik liit. Abielulubaduses kohustutakse näitama truudust ja armastust nii headel kui kurjadel päevadel kuni surmani. Abieluarmastus ei ole, nii nagu paljud mõtlevad, ainult tunne, vaid terviklik tahtmine ja pürgimus ka siis, kui erilisi tundeid pole.
Mitte kaks vaid üks
Sellepärast õpetas ta kaalukalt: ”Seepärast jätab mees oma isa ja ema ning hoiab oma naise poole ja need kaks saavad üheks.” See tähendab nii vaimset kokku kasvamist kui intiimvahekorda. Jumal ei laulata mitte kedagi ajutisse liitusse vaid eluaegsesse. Mida Jumal ühte paneb, seda ärgu inimene lahutagu. Liidu lahutamatust ja eluaegsust kirjeldab laulatussõrmus, milles pole algu ega lõppu. Algkeelses Piiblis abielusse ühte panemist tähendav sõna tähendab praegu ”kõvasti kokku liimima”.
Truud teine teisele
Abieluline truudus tähendab ka muut kui seksuaalset truudust. Sellega kokku kuulub ka hoolitsus ja teise elust vastutuse võtmine. Seesugune kohustumine toob kaasa turvatunde, milles pole vaja maha jätmist karta.
On suur eesõigus jagada terve elu teise inimesega ja omada kaaslane, kellele saab rääkida nii head kui halvad asjad ja kellega tohib nõrk olla. Abielulahutus ja lahutatud inimese uuesti abiellumine ning abiellumine mahajäetud inimesega on Jeesuse sõnul liiderduse patud (Mt 19:9, Mk 10:1112, Lk 16:18). Abielulahutused tekitavad palju kannatust, mitte kõige vähem laste ellu.
Ühine vastutus
Abielu on nii kink kui ülesanne. ”Jumal paneb ühte” kõlab algkeelse Piibli kohaselt ”Jumal ikestab ühte”. Piibli ajal põllumaad hariti nii, et paar härgi käis kõrvuti ja vedas uhist atra. Ike oli kukla peal olev põikpuu, millega härjad oli ühte seotud, ja selle ikega oli adra ais seotud. Abikaasad seotakse kõrvuti ühist vastutuse atra vedama. Pere eest hoolitseva mehe eeskujuks seadis apostel Kristuse, kes hoolitses koguduse eest ja andis selle eest oma hinge (Ef 5:25).
Abielu rõõmus ja vaevas saab inimene oma kutsumust ja elu sügavat mõtet täita ja et Jumal annab abikaasa abiks. Abielluda saab kindla meelega. Abielus Jumala loometöö ja inimsugu jätkuvad. Lapsed toovad koju peale vastutust ka rõõmu ja õnnistust. Lapsi kasvatades abikaasad saavad liituda sugupõlvede ahelasse ema ja isana ja ehitada maale head tulevikku. Nende elul on mõte.
Kogudusega ühendust säilitades
Abiellumine ei tähenda seda, et naine ja mees kaotaksid oma ainukordsust Jumala loodud inimestena. Usu asjades ja põhiküsimustes tuleb nendel üksmeel leida. Paljudes meelevallavabaduse asjades võib ka erinevaid arusaamisi olla.
Oma abikaasa ainukordsust austavat abielupaari on võrreldud kõrvuti seisvate puudega, mis tuules kõikuvad eri suundadesse. Abielu ühtsus ei tähenda teistest eraldumist. On tarvis et mõlematel säilib ühendus kodu, sugulaste ja sõpradega. See ühendus ainult võtab kuju uuel viisil.
Tähtis on ka ühendus kogudusega. Abielupaaril tasub usinasti sõna kuulamas käia ja ka muidu rännukaaslastega ühendust pidada. Nõnda saab Jumal oma armunõuannetega nende usuelu ja abielu hoida.
Evangeelium hoiab
Patu rikutud inimloomuse tõttu on abielus ka raskeid päevi. Esimene perekonnatüli võib šokk olla: kas meie liit sellega nurjub? Raskustesse sattunud paare on spetsialiseerunud aitama mitmed eriala asjatundjad. Aga abielupaarid võivad õppust võtta ka lähemalt, näiteks vanadelt abielupaaridelt.
Seda, kuidas abielus on ühte kasvatud, märkab siis, kui abikaasa sureb ja liit sellega tühistub. Jumala abil ja sõprade toel on ka sellest kaotusest võimalik üle saada. Armastuse ja truuduse lubadus, millega laulatuses kohustuti, püsis kuni lõpuni. Usklikku inimest lohutab jällenägemise suurepärane lootus.
Tekst: Leo Väyrynen
Allikas: Vuosikirja 2006, Oikea ja väärä (Aastaraamat 2006, Õige ja väär)
Tõlge: Anna Vatanen
Julkaistu vironkielisessä numerossa 16.11.2016
Blogit
Luetuimmat
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys