Meieisapalves palume: ”Ja ära saada meid kiusatusse.” Kiusatused on ahvatlused, millele järeleandmine viib valedele tegudele ehk pattu.
Martin Lutheri kirjutatud „Suures katekismuses“ seletatakse, et meid kiusavad meie enda liha, maailm ja kurat. Liha tähendab meie inimlikkust, mis on pärispatu mõju all. Maailm tähendab uskmatuid inimesi, kes on Jumalast lahku läinud. Kurat on Jumala vastane. Ta püüab igatpidi häirida Jumala head tegevust.
Kõik kolm tekitavad meile ahvatlevaid olukordi, mida meil on raske tõrjuda. Luther ütleb, et me ei saa kiusatusi omal jõul tagasi lüüa. Sellepärast peame me täie südamega paluma Jumalat: ”ära lase mul kiusatuse läbi tagasi langeda.”
Kiusatused ahvatlevad
Kurat, hingevaenlane, kiusas taga ka Jeesust. Kui Jeesus oli näljane, palus kurat tal kivid leibadeks muuta. Jeesuse kiusatustest õpime, et kiusatused ei pruugi tihtipeale ohtlike või valede asjadena välja näha.
Vaenlane oskab ka olukorda ära kasutada. Näljast ahvatleb ta leivaga. Miks Jeesus ikkagi kive leibadeks ei teinud? Ta ei kuulanud kuradit, vaid vastas: inimene ei ela ükspäinis leivast, vaid igast sõnast, mis lähtub Jumala suust (Mt 4: 4). Jeesus õpetas, et Jumala sõna toidab inimese hinge.
Vaenlane ei võida Jumala sõna
Kurat ahvatleb inimest pattu, lubades talle midagi suurt. Ka Jeesusele lubas hingevaenlane Jumala täielikku kaitset. Kurat aga ei täida oma lubadusi. Kurat ei saa Jumala eest lubada, et Jumal päästab meid ohust, millesse oleme end meelega ajanud.
Kurat on valetaja ja vale isa (Jt 8: 44). Ta ei püüagi tõe juurde jääda, vaid kasutab valesid ja valelubadusi.
Jeesus võitis kõik kuradi kiusatused Jumala sõnaga. Ta vastas alati lihtsalt sellega, mis Piiblisse oli kirjutatud. Jeesus ei hakanud vaidlema ega püüdnud vaenlasest nutikam olla. Ta ei püüdnud enda jõuga vaenlast veenda, vaid pöördus Jumala ja ta sõna poole.
Jumala sõna tõega pole kuradil midagi peale hakata. Jumala tõe ees peab kurat alati alla andma ja uue kiusatuse juurde minema. Jumala sõna ei saa tühjaks teha. See sõna püsib igavesti.
Jeesus ei langenud kiusatusse
Jeesus on kõik me kiusatused läbi elanud. Ta on need ära võitnud, sest ta ei langenud pattu. Meie ei suuda oma kiusatusi ära võita. Me ei pruugi neid alati isegi ette näha. Oleme nende ees nõrgad, ja Jeesus teab seda.
Kirjas heebrealastele trööstitakse meid: ”Sest meil pole niisugune ülempreester, kellel ei oleks kaastundmust meie nõtrustega, vaid kes kõiges on kiusatud otsekui meie, siiski ilma patuta. Läki siis julgusega armuaujärje ette, et me saaksime halastust ja leiaksime armu oma abiks õigeks ajaks.”
Meie patutu Vabastaja saab meid me pattudest vabaks teha. Armuaujärjelt Jumala riigist kuulutatakse meile alati kõik patud andeks Jeesuse nime ja vere läbi.
Tekst: Ilkka Lehto
Allikas: Päivämies 6/2016
Tõlge: U.V.
Julkaistu vironkielisessä numerossa 15.11.2017
Blogit
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys