Piibli jutustus Joosepist ja ta vendade kohtumisest Egiptuses on ilus kirjeldus armulikkusest ja andeksandmisest. Inimlikult mõeldes oleks Joosepil olnud põhjust olla oma vendade vastu karm ning tunda nende vastu meelekibedust. Vennad olid müünud Joosepi orjaks Midjani meestele, kaupmeestele, mistõttu ta sattus lõpuks Egiptuse vanglasse.
Joosep kohtus oma vendadega uuesti alles pikka aja pärast, kui nad tulid Egiptusesse toidu järele. Vaarao oli seadnud Joosepi terve Egiptuse valitsejaks, tema ülesandeks oli olnud koguda vilja nälja-aastate tagavaraks.
Joosep sai seeläbi võimaluse oma vendadele kätte maksta. Seda ta siiski ei teinud. Ta nägi toimunus sügavat mõtet ja Jumala juhatust. Joosep ütles oma vendadele: ”Aga nüüd ärge kurvastage ja ärgu süttigu teil isekeskis viha, et müüsite mind siia, sest teie elu säilitamiseks läkitas Jumal mind eele. – – Seepärast Jumal läkitas mind teie eele kindlustama teile järeltulijaid maa peal ja hoidma teid elus, pääsemiseks paljudele. Niisiis ei ole teie mind läkitanud siia, vaid Jumal.” (1Ms 45: 5–8.)
Joosep andis andeks
oma südames
Vennad tõid Egiptusesse ka oma isa Jaakobi ning terve pere jäi sinna elama. Pärast Jaakobi surma hakkasid vennad kartma, et Joosep võib lõpuks neile nende kurjade tegude eest kätte maksta. Tõenäoliselt olid vennad juba Jaakobi eluajal hirmuga oodanud seda päeva, kui Jaakob sureb. Oma hirmus saatsid vennad Joosepile sõnumi, kus nad toetusid oma isa sõnadele: ”Su isa andis käsu, enne kui ta suri, ja ütles: ”öelge Joosepile nõnda: Anna ometi andeks oma vendade üleastumine ja patt, et nad sulle on kurja teinud!” Seepärast anna siis nüüd andeks oma isa Jumala sulaste üleastumine!” (1Ms 50: 16–17.)
Vennad olid usklikud mehed ja mõistsid, et nad olid valesti käitunud. Nad teadsid, et Joosepil on palju võimu ning et ta saaks nende elu väga raskeks teha. Nad olid siiski ilmaaegu kartnud, sest Joosep oli juba andnud neile oma südames andeks.
Vastates oma vendade palvele, tõi Joosep välja, et ei ole inimese ülesandeks kätte tasuda; ainult Jumalal on ülemvõim kohut mõista. Ta ütles oma vendadele: „ärge kartke! Kas mina olen Jumala asemik? Te mõtlesite küll mu vastu kurja, aga Jumal pööras selle heaks, et teha, mis tänapäeval ongi tehtud: hoida palju rahvast elus. Ja nüüd ärge kartke, mina toidan teid ja teie väeteid lapsi!” (1Ms 50: 19–21.) See, et Joosep oli andnud oma vendadele oma südamest andeks, avaldus ka ta tegudes, kui ta hoolitses oma vendade perede eest.
Kohtumine Kristuse meelega
Võib öelda, et Joosepil oli ”Kristuse meel” (Fl 2: 5–8). Ta ei tahtnud tasuda halba halvaga, vaid ta tahtis armu anda ja julgustada. Usu kaudu sai Joosep aru, et ka tema oli ise palju andeks saanud Jumalalt ning et ka kõik ta ajalikud varad olid Jumala kingitud.
Nii Joosep kui ka ta vennad olid olnud Jumala koolis. Vennad olid pidanud ennast alandama ja oma kurje tegusid andeks paluma. Nende sõnades ei ilmnenud enam sellist ülbust, nagu aastaid tagasi sellel väljal, kus nad sundisid oma venda orjakaupmeestega kaasa minema.
Andeks palumine ja -andmine ei ole tihti peale lihtne. Jumala riiki otsiv inimene peab minema kitsast väravast, et sisse saada (Mt 7: 13). Sama moodi on igapäevase meeleparandusega: pattu langenud Jumala lapsel ei ole alati lihtne ennast alandada, et andeks paluda.
Andeks andmine on mõnikord väga raske. Kui inimene ei suuda andeks anda oma ligimesele, on oht, et südant valdab kibestus, millel on palju ebameeldivaid tagajärgi. Selle tõttu on tähtis paluda Jumalalt jõudu, et jõuaks nii anda kui ka andeks paluda. Kui Jumal selles aitab, vabaneb süda kibestusest ja patukoormast. Sellest tuleb rõõmus ja armulik meel.
Blogit
Luetuimmat
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys