Talven ja kevään aikana moni nuori hakee kesätyötä. Valitettava tosiasia on, että omasta aktiivisuudesta ja lukuisista työhakemuksista huolimatta kesätyötä ei aina löydy. Tilanne saattaa turhauttaa ja tuoda monenlaisia pohdintoja mieleen: miksi minulle ei löydy työtä, onko minussa jokin vikana?
Sanan miekat ovat viuhuneet, kun yksittäiset ihmiset, poliitikot ja tiedotusvälineet ovat ottaneet voimakkaastikin kantaa Päivi Räsäsen saamaan tuomioon. Korkein oikeus (KKO) tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Päätös koski Räsäsen pamfletissaan julkaisemaa väitettä, jonka mukaan homoseksuaalisuus on ”psykoseksuaalisen kehityksen häiriö”.
Kevään ja kesän taitekohdassa pitkä lukuvuosi jää kesätauolle. Todistuksen arvosanat kertovat opintojen edistymisestä ja niissä menestymisestä. Joidenkin kohdalla opinnot päättyvä tutkinnon suorittamiseen ja ammattiin valmistautumiseen. Ilmainen ja laadukas opetus on suuri etuoikeus ja Jumalan lahja. Opettajat ansaitsevat sekä oppilaiden että vanhempien arvostuksen, tuen ja kunnioituksen, jotta jaksavat hoitaa vaativaa opetus- ja kasvatustehtävää iloiten.
Tämän kesän Suviseurojen tunnuksena on Jeesuksen Pietarille esittämä kysymys: ”Olenko minä sinulle rakas?” (Joh. 21:17). Se on osa keskustelua, jonka Jeesus kävi opetuslastensa kanssa Tiberiaan järven rannalla. Jeesus kysyi kolme kertaa samansisältöisen kysymyksen. Kolmannen kerran jälkeen Pietari vastasi: ”Herra, sinä tiedät kaiken. Sinä tiedät, että olet minulle rakas.” Näin sanoessaan Pietari tunnusti, että Jeesus Kristus on hänen Herransa ja Vapahtajansa.
YK:n yleiskokous päätti vuonna 2013, että kesäkuun ensimmäistä päivää juhlistetaan kansainvälisenä vanhemmuuden päivänä. Tuolloin muistetaan kaikkia maailman vanhempia. Päivä korostaa vanhempien tärkeää roolia ja vastuuta lasten kasvatuksessa. Jokainen lapsi tarvitsisi perheympäristön, jossa saisi kokea huolenpitoa, rakkautta ja ymmärrystä. Valitettavasti ihanne ei toteudu kaikkien lasten kohdalla.
Tämän lehden Kapsäkissä on aiheena Uhkien maailmassa Jumalan huolenpidossa. Aihe liittyy läheisesti Kirkon tutkimus- ja koulutuslaitoksen juuri julkaisemaan teokseen Apokalypsi nyt! Perikadon politiikka. Kirjassa tutkijat nostavat esiin tuhon tai maailmanlopun ennusmerkeiksi tulkittuja asioita ja avaavat sitä, miten niitä käytetään politiikan välineenä.
Jeesuksen julistuksen ytimessä ei ollut ohje parannella itse kunkin omaa elämää, vaan kehotus tehdä parannus. Jeesuksen puheessa taivaan valtakunta lähestyi syntisiä ihmisiä (Matt. 4:17). Jumalan sanassa oleva totuus oikeasta ja väärästä ja opetus synnistä paljastivat ihmisen sydämentilan. Syntinsä tuntevalle, niitä katuvalle ja apua etsivälle Jeesuksella oli hyviä uutisia: ”Kaikki sinun syntisi on annettu anteeksi” (Luuk. 7:48).
Siionin laulu 138 kuvaa uskovaisen äidin elämää. Se lähtee liikkeelle Jumalasta kaiken luojana ja erilaisten lahjojen tuojana. Näihin lahjoihin kuuluvat myös lapset, jotka ovat äidin tavoin Jumalan suojeluksessa.
Jokainen luotu ihminen on jo alusta saakka sukupuolinen ja seksuaalinen olento. Jumala loi ihmisen mieheksi ja naiseksi. Seksuaalisuus on ominaisuus, jonka Jumala on asettanut osaksi ihmisyyttä. Tämä palvelee yhä luomistyötä, sillä uuden elämän syntymiseen tarvitaan kaksi eri sukupuolta.
Blogit
Luetuimmat
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Värityskirja kukkien ja perhosten ystäville. Värityskirjan paperi on hieman paksumpaa, joten väritystä voi kokeilla erilaisilla tekniikoilla.
Luetuimmat
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Värityskirja kukkien ja perhosten ystäville. Värityskirjan paperi on hieman paksumpaa, joten väritystä voi kokeilla erilaisilla tekniikoilla.