Suomessa rippikoulun kävi viime vuonna 73 prosenttia 15-vuotiaista. Näistä nuorista 5,6% osallistui SRK:n järjestämille leireille. Rippikouluja järjestetään kirkon rippikoulusuunnitelman mukaan, tuomiokapitulien luvalla. On suuri kiitollisuuden aihe, että moni nuori saa rippikouluviikon ajan syventyä omassa kodissa ja rauhanyhdistysten toiminnassa tutuksi tulleeseen kasteopetukseen. Osalle viikko on mahdollisuus tutustua siihen uskoon, joka on kaverilla, sisaruksilla tai vaikkapa isovanhemmilla.
Kristillinen seurakunta ei voi vaieta Jumalan sanasta – ei myöskään silloin, kun Raamatun totuus synnistä haastaa ajan mielipiteet.
Pudasjärven Suviseurojen seuratunnus on otettu Jeesuksen ja Pietarin välisestä keskustelusta (Joh. 21:17). Keskustelussa Jeesus esittää Pietarille kysymyksen: ”Olenko minä sinulle rakas?” Suviseuratunnus on Jumalan sanaa ja Jeesuksen aito kysymys myös 2000-luvun ihmiselle. Kristinoppi opettaa, että Kristuksen työ maailmassa jatkuu Pyhän Hengen työnä. Tämän perusteella Jeesus yhä esittää kutsua parannukseen, kuten hän teki maan päällä eläessään: ”Jumalan valtakunta on lähestynyt: tehkäät parannus ja uskokaat evankeliumi” (Mark. 1:15).
Kesän suurten seurojen kausi alkaa tulevana viikonloppuna Pudasjärven Suviseuroilla. Lehden ilmestyessä osa seuravieraista on jo matkalla seuroihin Kesäseuraradion lähetystä kuunnellen. Käsillä on reilun kuukauden mittainen odotettu juhlajakso, jolloin on runsaasti mahdollisuuksia niin Jumalan sanan kuuloon kuin kiireettömään yhdessäoloon ystävien ja sukulaisten kesken.
Kotimaa-lehti (nro 23) uutisoi verkkojumalanpalvelusten lisääntyneistä katsojamääristä. Uutisen mukaan messuihin osallistutaan monissa seurakunnissa useammin kotisohvalta kuin paikan päällä kirkossa. Kirkkohallituksen tilastojen mukaan tämän vuoden tammi-helmikuussa messuihin osallistui lähes 565 000 ihmistä, kun verkko-osallistumisia kirjattiin noin 558 000. Määrä on suuri, sillä kaikki seurakunnat eivät striimaa jumalanpalveluksia eivätkä kaikki ilmoita katsojamääriä.
Kevään ja kesän taitekohdassa pitkä lukuvuosi jää kesätauolle. Todistuksen arvosanat kertovat opintojen edistymisestä ja niissä menestymisestä. Joidenkin kohdalla opinnot päättyvä tutkinnon suorittamiseen ja ammattiin valmistautumiseen. Ilmainen ja laadukas opetus on suuri etuoikeus ja Jumalan lahja. Opettajat ansaitsevat sekä oppilaiden että vanhempien arvostuksen, tuen ja kunnioituksen, jotta jaksavat hoitaa vaativaa opetus- ja kasvatustehtävää iloiten.
Tämän kesän Suviseurojen tunnuksena on Jeesuksen Pietarille esittämä kysymys: ”Olenko minä sinulle rakas?” (Joh. 21:17). Se on osa keskustelua, jonka Jeesus kävi opetuslastensa kanssa Tiberiaan järven rannalla. Jeesus kysyi kolme kertaa samansisältöisen kysymyksen. Kolmannen kerran jälkeen Pietari vastasi: ”Herra, sinä tiedät kaiken. Sinä tiedät, että olet minulle rakas.” Näin sanoessaan Pietari tunnusti, että Jeesus Kristus on hänen Herransa ja Vapahtajansa.
YK:n yleiskokous päätti vuonna 2013, että kesäkuun ensimmäistä päivää juhlistetaan kansainvälisenä vanhemmuuden päivänä. Tuolloin muistetaan kaikkia maailman vanhempia. Päivä korostaa vanhempien tärkeää roolia ja vastuuta lasten kasvatuksessa. Jokainen lapsi tarvitsisi perheympäristön, jossa saisi kokea huolenpitoa, rakkautta ja ymmärrystä. Valitettavasti ihanne ei toteudu kaikkien lasten kohdalla.
Tämän lehden Kapsäkissä on aiheena Uhkien maailmassa Jumalan huolenpidossa. Aihe liittyy läheisesti Kirkon tutkimus- ja koulutuslaitoksen juuri julkaisemaan teokseen Apokalypsi nyt! Perikadon politiikka. Kirjassa tutkijat nostavat esiin tuhon tai maailmanlopun ennusmerkeiksi tulkittuja asioita ja avaavat sitä, miten niitä käytetään politiikan välineenä.
Jeesuksen julistuksen ytimessä ei ollut ohje parannella itse kunkin omaa elämää, vaan kehotus tehdä parannus. Jeesuksen puheessa taivaan valtakunta lähestyi syntisiä ihmisiä (Matt. 4:17). Jumalan sanassa oleva totuus oikeasta ja väärästä ja opetus synnistä paljastivat ihmisen sydämentilan. Syntinsä tuntevalle, niitä katuvalle ja apua etsivälle Jeesuksella oli hyviä uutisia: ”Kaikki sinun syntisi on annettu anteeksi” (Luuk. 7:48).
Siionin laulu 138 kuvaa uskovaisen äidin elämää. Se lähtee liikkeelle Jumalasta kaiken luojana ja erilaisten lahjojen tuojana. Näihin lahjoihin kuuluvat myös lapset, jotka ovat äidin tavoin Jumalan suojeluksessa.
Jokainen luotu ihminen on jo alusta saakka sukupuolinen ja seksuaalinen olento. Jumala loi ihmisen mieheksi ja naiseksi. Seksuaalisuus on ominaisuus, jonka Jumala on asettanut osaksi ihmisyyttä. Tämä palvelee yhä luomistyötä, sillä uuden elämän syntymiseen tarvitaan kaksi eri sukupuolta.
Blogit
Luetuimmat
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Ajankohtaiskirja 2025 ottaa Jumalan sanan pohjalta kantaa moniin aikamme keskusteluissa esille tuleviin kysymyksiin.
Kertomuksia taitekohdista, joissa tehdään elämän suurimpia ratkaisuja: Mihin joukkoon haluan kuulua?
Luetuimmat
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Ajankohtaiskirja 2025 ottaa Jumalan sanan pohjalta kantaa moniin aikamme keskusteluissa esille tuleviin kysymyksiin.
Kertomuksia taitekohdista, joissa tehdään elämän suurimpia ratkaisuja: Mihin joukkoon haluan kuulua?